Selülit Masajı


Selülit masajı nedir?

Dolaşım ya da beslenme bozuklukları veya genetik sebeplerle oluşan selüliti özel tekniklerle hafifletmek için yapılan masajın adıdır. Selülit masajı diz kapaklarının hemen üzerinden başlayarak kalçaların bitimine kadar olan bölgeye yapılmalıdır.

 

Selülit masajı hangi yağlarla yapılır?

Selüliti azaltan yağları tek başına kullanmak mümkündür ancak ideali birden fazla yağı karıştırmaktır. Alerjik bir bünyeniz varsa önce bu yağlardan birine alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Teninizin küçük bir bölgesine bir miktar yağ sürüp bir süre bekleyerek bunu anlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yağlar: susam yağı, lavanta yağı, çemen yağı, rezene yağı, jojoba yağı, portakal yağı, zambak yağı, keten yağı, yasemin yağı, ardıç yağı, buğday yağı, nane yağı, çemen yağı, anason yağı, limon yağı, biberiye yağı.

Selülit masajı nasıl yapılır?

 

 • Selülit yağı veya kremi iki elin içine yayılır. Sonra dizlerin üzerinden itibaren yukarıya doğru bastırarak yedirilir. Eller aşağıdan yukarıya doğru hareket etmelidir.
 • Ardından yoğurma aşamasına geçilir. Selülitli bölge başparmaklarla diğer parmaklar arasında yoğurulmalıdır. 
 • Yoğurmayı takiben parmakların eklem yerleri ile bacakların içinden dışına dışından içine doğru ters yönlerde, yere paralel olacak biçimde Masaj yapılmalıdır.
 • Sonra parmaklar arasında selülitli bölgeler sıkışıtırılıp bırakılır. Bu hareket de yere paralel, içten dışa dıştan içe yapılmalıdır. 
 • Bütün Masaj aşamaları bacakların ön ve arka yüzlerine, basenlere ve kalçalara üçer kez sırayla uygulanmalıdır.

 

 

Selülit masajı yaparken nelere dikkat etmeli?

Kan dolaşımının doğal ritmini olumsuz etkileyebileceği için adet döneminde ve hamilelikte selülit masajı yapılmamalı.


Aromaterapi Masajı


Aromaterapi Mesajı

Bitki özlerinden elde edilmimş karışımlardan hazırlanan Masaj yağlarını kullanılarak uygulanan bir Masaj yöntemidir. Bu masajda dikkat edilen, temponun düşük ve hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır.

Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendirici bir özelliğe sahip bir masajdır. Bu masajda oluşan etki hem yapılan temas hem de uygulanan yağın kimyasal özelliği ile olmaktadır. Farkı amaçlar için elde edilmiş yağlar Masaj yağları ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanmaktadır.

Özyağlarla (esansiyel yağlar) yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına çok faydalı olur.

Aromatik özyağların keyifli kokusu, duygusal kaynaklı fiziksel sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Özyağlarla nefes rahatlatılabilir, sakinleşme ve yavaşlama ile kişi kendini daha iyi hissedebilir.

Aromaterapi, masajla maksimum iyileştirme özelliği sağlar. Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır. Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur.

Süre yaklaşık 60 dakikadır.

Aromaterapi, aşağıdakiler de dahil, pek çok sıkıntıya iyi gelir.

Kas, Kemik ve Eklem Sorunları

 • Bel ve sırt ağrısı
 • Eklem iltihaplanmaları/ romatizma
 • Spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme vb.)

Stres Kaynaklı Sorunlar

 • Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk
 • Deri şikayetleri, (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.)
 • Başağrısı/ migren

Kadın Sağlığı

 • Regl sıkıntıları (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)
 • PMS (regl öncesi gerginlik, şişkinlik, huzursuzluk vb.)
 • Menopoz ile ilgili sorunlar (ani hormonal değişiklikten kaynaklanan terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.)

Hamilelikteki Sıkıntılar

 • Rahatlayamama
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Bacaklarda şişme

Diğer Rahatsızlıklar

 • Solunum sorunları (astım, bronşit vb.)
 • Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi vb.)
 • Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık vb.)
 • Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak ağrısı vb.)
 • Selülit ve kilo problemi

Bali Masajı

Bali Masajı

Yorucu ve stresli bir haftayı arkada bırakınca en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birisi de uzman ellerin yapacağı güzel bir vücut masajıdır. Zaman zaman farklı kültürlerin masajlarının popüler olduğunu görüyoruz. Bu masajları özel kılan kullanılan hoş kokulu yağlar, uygulama teknikleri ve bazı Masaj türlerinde kullanılan taş çeşitleridir. Son zamanların popüler masajlarından birisi de “Bali masajı”dır.

Bali masajı adını Endonezya’nın küçük, volkanik bir adası olan Bali’ den alır. Tüm vücuda güçlü hareketlerle uygulanan Bali masajı çoğu diğer Masaj türünde olduğu gibi kan dolaşımını hızlandırıp kas gerginliğini azaltarak vücutta rahatlama sağlar. Orta şiddette darbelerle ve basınçla uygulanan masajla yüzeysel kas tabakalarının altına ulaşılır. Vücudu atıklardan ve mikroplardan temizlemeye yardımcı olan lenf dolaşımı da harekete geçirilir.

Balı Masajının Özellikleri

Bali masajına diğer Masaj türlerinden farklı olarak baştan değil ayaktan başlanır. Bunun sebebi ise vücudun her tarafındaki sinir uçlarının ayağın altındaki belli noktalara doğrudan bağlı olmasıdır. Bu noktalara baskı uygulanarak tüm vücuda hükmedip gevşetmek amaçlanır.

Birçok çeşidi olan Bali masajının uygulanmasında bitki özlü yağlar, bölgeye özgü kurutulmuş bitkiler, volkanik taşlar ve taze meyveler kullanılır. En çok kullanılan bitkiler ise lavanta, çam, ananas ve hindistan cevizidir. “Boreh” adı verilen yağ karışımında kullanılan yaban zencefili ve kırmızıbiber gibi bitkiler Masaj sırasında vücut ısısını artırarak kan dolaşımını hızlandırır. Bali masajı çok çeşitli kombinasyonlarla sunululabilir. En çok uygulanan çeşitleri ise genellikle aromaterapi ve refleksoloji masajları ile sonlandırılan “Egzotik Bali Masajı” ve “Lulur Royal”dır.

Egzotik Bali Masajı: Bu Masaj doğal bitki özleri kullanılarak yapılan peeling ile başlar. Sonra “boreh” adlı karışımla Masaj yapılıp vücut temizlenir. Son olarak “yoğurt maskesi” uygulaması yapılıp masajın bu bölümü yerel çiçeklerin özlerinden hazırlanmış banyo ile sona erer. Devamında aroma terapi ve refleksoloji uygulaması yapılan Masaj toplam iki buçuk saat sürer.

Lulur Royal: Bu masajda peeling uygulaması 'lulur' isimli bir karışımla yapılır. Sonrasında kasları rahatlatıcı ve cildi nemlendirici çiçek banyosu yer alır. Lulur Royal masajı yaklaşık iki saat sürer.